Latest Headlines
0

Bandırma SK Geri Dönüyor!

Dersimizi aldık.

2-5-3 ile efsane günlerimize geri döneceğiz.

 

Sakin olun..

BSK geri dönecek!

0

Bandırma Gençlik Kulübü Şampiyon Oldu!

Bandırma SK’nın altyapı takımı Bandırma GK, sezon başında açık ara favori olduğu sezonda bitime 1 hafta kala şampiyonluğunu ilan etti ve sezonlar sonra altyapı liginde mutlu sona ulaştı.

Geçtiğimiz sezonun ortasından itibaren değiştirilen sistem ve oyuncuların performansı ile sezon sonuna doğru ivmelenen Genç Kurtlar, bu sezon baştan sona ağırlığını koyduğu ligi şampiyonluğunu ilan ederek noktaladı.

Maç sonu antrenör Hidayet Olçum mutluluğunu şöyle dile getirdi:BGK Şampiyon oldu!

“2011 yılından bu yana çok bekledik bu şampiyonluk için. Belki de şampiyonluğun önemi yok altyapılarda; ancak biz sistem ve düşüncemizi tamamiyle değiştirdik. Şampiyonluğu kovalayan ve bu yolda da nitelikli oyuncular yetiştiren bir vizyon ile artık sahadayız. Bu sezon geçtiğimiz sezonlardaki yatırımımızın karşılığını alıyoruz. Oyuncularımızı kutluyorum. Umarım devamını getirebiliriz. Hedefimiz gelecek sezon da şampiyonluğa erişmek.”

“15 Ekim 2013 tarihinden bu yana sadece 1 lig maçında yenildik ve oynadığımız 4ü hazırlık toplam 17 maçta 16 galibiyet aldık. Bu neticenin üstüne çıkmayı hedefliyoruz. Sadece sahada değil elbette başarılarımız. Bu süre içerisinde 7 oyuncuyu as takıma BGKkazandırdık ve bunların 2’si iyi bir gelir ile kulübümüze gelir getirdi. 16 oyuncumuzdan 7’si gelecek sezonda takımda yer alacak şekilde antrenman alıyor ve gelişim sağlanıyor. Umarız bu sayıyı ve oranı daha da arttırırız. Şimdi hedefimiz gelecek hafta da kazanıp ligi 35 puan ile bitirmek. Oyuncularımı tekrar kutluyorum. Başarılarımızın devamı gelecek.”

0

Kurtların Gücü Yetmedi!

Bandırma SK, dün oynanan ve güçlükadro’nun baskın oyunuyla sonuçlanan mücadeleyi 1-0 kaybetti. Ligin açılış karşılaşmasında uzun süre beraberlik ile devam eden maçta 78. dakikada ev sahibi ekip golü buldu ve maç Kurtlar’ın mağlubiyeti ile sonuçlandı:

Maç sonrası mikrofonlara konuşan İsviçreli teknik adam Primus Blasser maçı değerlendirdi:

Kurtlar Karadeniz'de kayboldu.

“Maça  rakibin 3-5-2 ortadan atak ile sahada olacağını düşünerek çıktık. Kendi taktiğimizi de defansı biraz daha ön planda tutan bir 3-5-2 idi. Böylelikle ortayı rakibe verirken atakları defansımız ile savuşturup kontra-atak şansı ile deplasmanda 3 puan arıyorduk. Ancak tüm bu ön hazırlıklar pres anlayışı tamamen karıştı. Çünkü rakip bizim az olan topla oynama şansımızı iyice azalttı ve neticede kendileri de gayet başarılı atakların birinde golü buldu. Golün dakikasının da moral bozucu etkisi oldu elbette. O ana kadar bizim içi o 1 puanın bile altın değerinde olduğunu söyleyebilirim. Gol bu umudu da yok etti. ”

“Lige mağlubiyet ile başlamak iyi değil. Bunun üstesinden gelebilmek için hafta sonuna kadar vaktimiz var. Şimdi 7.sırada iyi bir başlangıç yapamadan lige “merhaba” dedik.”

Ligin değerlendirmesinin yapılması istendiğinde ise genç teknik adam şöyle konuştu:

“Lig maç sonu itibariyle 64 küme arasından en iyisi konumuna geldi. Bunun olabileceğini tahmin etmiştim. Çünkü hem alt kümelerden hem de üst kümeden gelen ekipler çok güçlüler. An itibariyle de düşmesi en büyük ihtimal olan ekip biz görünüyoruz. 7.Haftaya kadar benim kişisel hedefim 8 puan. Bu puana erişirsek ligde ilk 4 için şansımız devam edecektir.  Diğer takımlar konusunda bir şeyler söylemek gereksiz. Her zaman kendi takımımız ile ilgilenmeliyim.”

Takımın iyi performans gösterememesi hakkında  gelen bir soruya Primus Blasser:

“Bugün sahada olan oyuncularımızdan sadece 6 tanesi maça hazırdı. Diğer oyuncularımız henüz form olarak iyi değiller. Hedefimiz bunu 2 hafta içinde en iyi hale getirebilmek. Takımın iyi olamaması tamamen bu yüzden. Ayrıca golcülerimiz ligin seviyesinde değiller. Bu konuda da yardımcılarımla görüşmeler yapacağım. Değişikliklere ve yeniliklere gidebiliriz.” dedi.

Bu cevabın ardından değişikliklerin nasıl olacağı konusunda bir soru geldi ve İsviçreli teknik adam soruyu içtenlikle yanıtladı:

BSK“Bu değişiklikler köklü olacak. Taktik ve antrenman değişikliklerine gideceğiz. 4-5-1 ve 3-5-2 üzerinden maçlara çıkacağız. Üst liglerde bu şekilde ayakta durabileceğimizi düşünüyorum. Hem kupada hem de ligde uzun haftalar devam eden bir ekip olarak  hem antrenman hem de sportif başarı anlamında ancak bu şekilde başarılı olabiliriz. Ayrıca takımın bir yaş kriteri bulunuyor. Bu kriterde de  artık gedikler verilmiş durumda. Erken bir müdahale ile bunun da önüne geçmiş olacağız. ”

“Şimdiden böyle bir değişiklik söz konusu değil. Kupada yolumuza devam ediyoruz ve ligde de kritik maçlarımız var. Kupa mücadelemiz sonrası bunu masaya yatıracağız ve gereken değişikliklere gideceğiz.

0

Efsane Antrenör B.Viana’dan Veda!

Geçtiğimiz yaz; 40.Sezonun son haftalarına doğru emekliye ayrılacağını ve tüm deneyimleri ile kulübün havasını alması açısından Primus Blasser’i transfer ettiren efsane antrenörümüz Bruno Viana bugün 12:00’da yaptığı basın toplantısı ile resmi emeklilik kararını açıkladı ve HT futbolundan ebediyen uzaklaştığını tüm camiaya duyurdu.

Otto van Aalst ile başlayan profesyonelliğin devamı olarak nitelenen Portekizli çalıştırıcı, Bandırma SK’nın ofansif futbola dönüş çerçevesinde 14 Mayıs 2009’da kulübe getirildi. Formayı kapan antrenörümüz faal olarak oynadığı 4 HT sezonunda kupada 3, ligde ise 12 gol kaydetti. Çoğu maçta yeni formayı kapan genç golcülere yol açan bir görevde bulunan Portekizli çalıştırıcı ilk sezonunda puan ve averaj eşitliği yaşadığı liginde 2 gol eksikliği yüzünden lig kupası heyecanını kaçırdı. HT 27. Sezonda müthiş mücadeleyi takımı ile bu sefer kazandı ve tam 6 sezon sonra lig şampiyonluğunu Bandırma’ya getirdi. Ardından acı bir 5.Lig serüveni yaşansa da 29.Sezonda BSK tarihinin en kolay lig şampiyonluğunu takım arkadaşları ile birlikte yaşadı. Futbolcu olarak son kez sahaya çıktığı sezon olan 30.Sezonda ise takımı yine 6.lige düşerken futbolu bırakıp eski takım arkadaşı Otto van Aalst’ın yanında yardımcı olarak görev yapmaya başladı. 37.Sezona adar kadar sırasını bekleyen B.Viana, göreve 37.Sezonun 7.Haftasında geldi ve o sezon takımı ile V.109 Ligi’nde 2.lik başarısını elde etti. HT 38. Sezon mücadelesinde kupada 4. tura kadar gidebilmesine rağmen takımını son sırada 1 puan ile lig sonuna kadar elde edeceği seri ile liderliğe ardından da son dakikaya kadar sürecek hafızalardan silinmeyecek bir lig şampiyonluğuna ulaştırdı. 39. Sezon rekorlar ve ilklerle başladı. Düzenlenen turnuva olan  Nevizade Kupası ilk sezonunda şampiyonluğa ulaşan Bandırma SK o sezon kupada da 9. Tur başarısına ulaştı ve ligi de şampiyonluk ile tamamlayarak  Şansal Demirdelen’in  2 sezon üst üste şampiyonluk rekorunu egale etti ve toplamda 2 şampiyonluk yaşayan antrenörler  Otto van Aalst, Şansal Demirdelen ile zirveyi paylaşma başarısı gösterdi. 40.Sezon bir tarihe tanıklık ederken B.Viana adını unutulmazlar arasına yazdırıyordu. Kupada istenen yerlere ulaşılamasa da ligde gelen şampiyonluk BSK tarihinde yine bir ilk oluyor; kırmızı-siyahlı ekip adını 4.Lig şampiyonluğuna yazdırıyordu. Bu kupa ile birlikte en başarılı antrenör olan Portekizli çalıştırıcı, gelen şampiyonluğun izlerini silebilmek için elinden geleni yapmasına rağmen bu sezon ivmeli bir başlangıç yapamadı ve kupadan ekibimiz 6 sezon sonra ilk defa 3. turda elendi. Ligde son sıraya düşmesine rağmen kırmızı-siyahlı ekibimiz 4.sıraya kadar yükseldi ve lig sonuna kadar toparlanmaya devam edecek.

Tüm bu başarıların ardından eski antrenörümüz B.Viana son kez konuşmasına başladı:

“2009 Baharında takıma geldiğimde başkanımız Giray U.ÖZCAŞ ile tüm teknik ekip yeni başarılar ve yeni ufuklar için bir rota çizmişlerdi. O güne kadar 3 lig kupamız vardı ve bu sayıyı arttırmak 2004 yılından bu yana kaybettiğimiz zamanı telafi etmek için çalışmalara başladık. Futbolcu olarak da antrenör olarak da bunu başardığımızı düşünüyorum. Şimdi müzemizde toplam 9 lig kupamız var. Daha da iyi olacak. O zaman da 2 sezon çok sıkıntılı zamanlar geçirmiştik. Şimdi onların karşılığını aldık. Geçtiğimiz sezon sonuna doğru artık takımıma yarar değil zarar getireceğimi açıklamıştım. Blasser de tam da bu dönemde takımımıza katıldı. Kendisi ile verimli bir sezon geçirdik ve şimdi tıpkı daha önceki zamanlarda olduğu gibi 7. Haftada bayrak teslimi yapıyoruz. Kendisi sezon sonuna kadar takımını oluşturacak ve gelecek sezonlarda bayrağı daha da yükseklere taşıyacaktır.” dedi.

Basın toplantısı esnasında Giray Uğurlu’nun da futbolu bıraktığı 2 Ekim’deki hazırlık maçındaki sakatlığının ardından sahalara dönmeyeceği belirtildi. Konuyla ilgili basın toplantısının 28 Ekim’de bizzat kendisi tarafından yapılacağı açıklandı.

0

Ne Şiş Yandı; Ne de Kebap

Bandırma SK bu pazar iç sahada bu sezon puan kaybı olmayan, en son iç saha mağlubiyetini 19.05.2013’te almış rakibi ile deplasmanda 1-1 berabere kaldı ve puanını 10’a çıkararak ligde 4.sıraya yükselmeyi başardı.

Maça geçen hafta da olduğu gibi sakin çıkan ekibimiz, pres taktiği ile rakibini durdurmayı ve de ardından bulacağı gol pozisyonları rakibini saf dışı bırakmayı düşünerek çıktı. İlk yarı tamamiyle bunu başaran Kırmızı-Siyahlı ekibimiz yenilen gole kadar bunu başardı. Skor 1-1 beraberlikte neticelendi.

Maç sonu basın toplantısında teknik direktör B.Viana konuşmasına maçı değerlendirerek başladı:

“Maç öncesi bizim bu taktik anlayışımız ve rakibimizin de evindeki güçlü duruşu ışığında 1-1 berabere bitirmeyi teklif etseler sanırım hiç düşünmeden bunu kabul ederdim. Rakibimizin iç saha performansı ortada. Onları yenebilmek için hem defansımızın hem de 3.bölgedeki oyuncularımızın  çok kuvvetli olması gerekiyordu. Orta saha hakimiyeti nispeten kuvvetsiz olan rakibimizi ancak defansif bir oyun anlayışı birazcık kontra-atak oyununa kaçan bir taktik ile geçebilirdik. Güçlü oldukları kanatlarda oyuncularımı defansif bir pozisyona soktuk. Kadri’yi Giray’ın yokluğunda orta saha hakimiyetini arttırmak adına defansif forvet oynattık. Ömer de Kadri’nin pozisyonunda idi. Yağmurlu hava belki işimize yaradı diyebiliriz; ama Marian’ın düşük formunu daha derinden etkiledi bizim adımıza. Sabırlı bir oyun anlayışı ile başarılı bir 70 dakika çıkardık. İlk yarı bulduğumuz pozisyonların birini gole çevirdik. Diğerini kaçırdık. Burada belki de oyunun kaderi sayılabilecek bir durum vardı. Ardından rakip de kaçırmaya başladı. Prese dayalı oyunumuz her ne kadar ağır saha şartları ve taraftara karşı beraberlik golünden sonra dayanamayacak  gibi dursa da son dakikalarda da bunu başarıyla uyguladık diyebiliriz. Neticede kaybedip 5.sırada kalmadık. Kazansaydık 3.sırada olacaktık; berabere kalarak 4.sırada olabilmek ise bizim düşünmediğimiz bir piyango oldu.”

Geçtiğimiz hafta yapmış olduğu lig değerlendirmelerinin doğruluğu hatırlatıldığında ise Portekizli çalıştırıcı şöyle cevap verdi ve önümüzdeki haftaları da konuştu:

“Lig tecrübelerimiz oldukça derin. Neticede aklın yolu bir. Fikstürlerimiz bizim ışığımız oluyor. Bu akşamki maça 4.sırayı almak için geleceğimizi söylemiştik. Bu aslında bir eşik. İlk 2 haftadaki travma bizi çok gerilere itmişken şimdi 4.sıradayız ve biraz daha rahat bir fikstür ile ilerliyoruz. Bu gibi maçlar ve maçlardan önce özellikle takımın liderlerinin bu şekilde konuşmaları güven verir ve bunu gerçekleştirebilirseniz büyük bir saygı kazanırsınız. Geçmişte bunun örneklerini yaşadık. Yaşamaya da devam ediyoruz. Ligde son 4 takımın makası açılmaya devam ediyor. Üst sıralar da aksine sıkışıyor. Fikstür ise üst sıraların düğümünü çözecek artık. Gelecek hafta ligdeki sıralama yine değişecektir. Biz bu hafta nasıl 4.lük için savaştıysak; aynı şekilde gelecek hafta da 3.lük için savaşacağız. İlk 2 sıra, 3 hafta daha böyle devam eder sanırım. Antep beni bu maçta çok şaşırttı. Batınspor da büyük fırsatı tepti. Antep’in durumu 3 hafta sonra netleşecektir. Ben geçtiğimiz hafta Batınspor’un çıkışlarına güvenerek liderlik değişecektir diye konuştum. Tek yanılgım da bu oldu sanırım. Şimdi lig dönümü geldi. En tehlikeli puan kayıplarının yaşandığı 2 haftayı kayıpsız geçmemiz şart. Bunu başarmamız kolay olmayacak. Ligin duayen takımına karşı 2 kez arka arkaya kazanmak zor. Tek avantajımız onların kupada da devam etmesi sayılabilir.”

Yeni transfer Kemalettin Ecetan hakkında gelen bir soruya B.Viana şöyle yanıt verdi:

“Kendisi uzun zaman önce keşfettiğimiz; ancak bonservis bedelinin yüksekliği yüzünden takıma katamadığımız bir oyuncu idi. Bu seferki transfer ücreti mantıklı olunca kendisini kadromuza katmayı başardık. Hafta içinde hazırlık maçında nasıl olduğunu görmek için takımda yer verdik. Girdiği andan sonra takım uçtu. Bugün de golünü atarak performansını süsledi. Umarız böyle devam eder.”

 

0

Taraftar Mutlu; BSK Mutlu..

IV.8 Ligi 5.Hafta mücadelesine tanık olan Büyük Cemal Kaptan Stadı seriye başladı; Kurtlar evinde yine kazanmasını bildi. Puansız rakibini Ömer, Ali ve Kadri’nin golleri ile geçen kırmızı-beyazlı ekibimiz sıralamada yerini korudu ve böylece liderle arasındaki puan farkını da korumuş oldu.

Maç sonu B.Viana geçmiş haftalara oranla daha rahattı, basın toplantısına maçı konuşarak başladı:

“Kağıt üzerinde bizim çok rahat kazanmamızın düşünüldüğü bir maça çıktık. Kazanmak için de 90 dakika bekledik. Puansız, revizyona gitmiş bir ekibe karşı oynadık. Her yönüyle 2 farklı skoru bulmadan rahatlanması güç olan bir mücadele oldu. Kadri’nin kaçırdığı pozisyon sonrası maçın berabere bitebileceğini bile düşündüm. Ancak kendisi bizi sevindirdi ve galibiyet golünü attı. Kazanmak ve 9 puana ulaşmak çok çok sevindirici. Oyunu iyi yönlendirdiğimizi düşünüyorum. Rakip de bulduğu şansları değerlendirdi. Deplasmanda şu ana kadar en iyi performanslarını gösterdiler. Taktiğimizi de konuşacak olursak; sahaya kanatlardan rakibin beklerinin üzerine doğru ataklarımızı yıkmak üzerine kurulu bir sistem ile sahadaydık. Bunun da etkili olduğunu düşünüyorum. Rakibimiz bek gücü olarak çok çok zayıf bir görüntü çizmiş bugüne kadar. Atak olarak da bizim defansımıza göre güçsüz bir performans sergilemişler bu maça kadar. Biz de iç saha avantajı ile birlikte geçen maçlara oranla daha ofansif tam 2-5-3 taktiği ile sahada idik. Skor da lehimize olunca taktiğimizi 3 puan ile süslemiş olduk.”

Ligin gidişatı ve diğer takımların ilerleyen haftalarda nasıl bir sıralama içerisinde olacağına dair gelen bir soruya B.Viana çok net cevaplar verdi:

“Baktığımızda altımızdaki takımların makası açılırken üst sıralarda net bir yakınlaşma olduğu kesin. Burada da fikstür herkesin imdadına yetişiyor. Muhtemel bir lider değişimi sağlayabilecek ciddi bir mücadele var haftaya. Altımızdakileri derinden etkileyecek iki maç var. Bu maçlar belirleyici maçlar olacak ve gelecek haftalardaki mücadeleler bu doğrultuda sıra değişikliklerine sebep olacak. Ama en büyük değişiklikler haftaya olacak gibi görünüyor. Haftaya liderin değişeceğini düşünüyorum. Zira gelecek haftadan itibaren tecrübe, taktik ve şans konuşacaktır. Ligin şimdi başladığını söyleyebilirim. Bize gelecek olursak haftaya deplasmana muhtemel 3.sıra ya da kazanarak 4.sırayı almak için gideceğiz. Ardından gelen haftalarda yerimizi muhafaza ederek üst sıraları zorlayacağız. Kolay mağlubiyetler alarak takımımızı ligin başlarında şampiyonluk sonrası toparlanma içerisine soktuk. Ritmimizi bulmaya başladığımızı da aldığımız puanlarla gösteriyoruz.”

Hafta içinde Giray’ın sakatlanması ve sahalara dönüp dönmeyeceği üzerine sorulan bir soruya Portekizli teknik adam şöyle yanıt verdi:

“Giray için çok talihsiz bir olay yaşandı. Kendisi Bandırma’da oynayacağımız hazmuskatmerus maçı ile futbolu bırakmayı düşünüyordu. Ancak sakatlığı ciddi. Sakatlık dönüşü belirli bir form kaybı yaşayacak ve takımda yer alma şansı çok az olabilir. Bu hafta içerisinde gelişmelere göre hareket edecek sanırım. O da düşünmek için bizlerden zaman istedi. Gönlüm bu sezon da devam edip gelecek sezon futbolu bırakmasından yana. Hala bu takımın ona ihtiyacı var.”

Klasikleşen transfer sorularına ise B.Viana:

“Transferin bu kadar sorulması elbette ki bizim bu sezon bu konuda atılım yapmamamızdan. Bu sezonki kadromuz elbette ki bir şampiyonluk kadrosu olmayacaktı. Biz 2 adım geri atarak beklemeyi ve 3.lig kadrosunu kurmamız üzerine kurulu. Bunun doğrultusunda ilerliyoruz. Takımımızdan bazı oyuncularımız  ayrılacak. Bu değişikliklerin hemen ardından 2 mevkiye güzel değişikliklerimiz olacak.” şeklinde açıklık getirdi.

0

Geleceğe Dönüş!

Bandırma SK kabus gibi başladığı lige mükemmel galibiyetler ile geri dönüyor. Eskişehir’e konuk olan Kurtlar işleyen kontra-atak taktiği ile 3 puana ulaştı ve lider ile arasındaki puan farkını 4’e indirdi. Maça orta sahada kontrolü rakibe bırakıp kontra pozisyonlar ile skora erişmek isteyen ekibimiz bunda da başarılı olarak puanını 6’ya çıkardı ve kendini 6.sıraya yükseltti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Maç sonu B.Viana keyifli ve temkinliydi:

“Bugün orta sahada çok etkili olacağını düşündüğümüz Sevdamızın Sehri 26 ekibine karşı ancak kontra-atak taktiği ile ‘dur’ diyebileceğimizi düşündüğümüz için sahaya böyle bir taktik ile çıktık ve mücadelemiz ile rakibimizi yendik. Aferim demek istiyorum oyuncularıma . Dipten çıkabilmenin bir örneğini daha verdiler. Bandırma SK’nın ruhunda bu var. Ruhunda yeniden doğabilmek var. Onlar ile gurur duyuyorum. Daniel sakatlandı maç içerisinde. Onu da hafta sonuna yetiştireceğiz inşallah. Çok önemli bir sakatlığı yok. Endişelenmeye de gerek yok. Şimdi kazandık ve kazanmaya da devam etmeye çalışacağız. Taraftarımızla barışmak önemliydi. Bunu da başardığımız için mutluyuz. Daha yapacak çok şey var. Sakin olmakta fayda var.”

Ligin liderinin de puan kaybı ile potaya giren BSK’nın bundan sonra nasıl bir performans göstereceğinin sorulması üzerine Portekizli teknik adam şunları kaydetti:

“En kötü başlangıçlardan birini yaptık. Ona rağmen üst üste aldığımız 2 galibiyet ile liderle aramızdaki puan farkını 4’e indirdik. Buna rağmen yine de böyle şeyleri konuşmak için çok erken. Tek hedefimiz ekibimizi ilk 4’de görmek. Oraya yerleştirmek.  Bugün bu hedef için bir adım daha attık. Bazı mücadeleler vardır. Saf gücünüzü ortaya koyar. Bu mücadele de onlara bir örnek olarak gösterilmelidir. Burada hiçbir kupa etkisi ve ruh gücü olmadan sadece taktiksel becerimiz ve deneyimimiz ile sahadan galip olarak ayrıldık. Oyuncularım bu kadar başarının hazmı ile sahada birer asker birer savaşçı gibi çıkıp oynadılar. Elbette ki tam performans ve bir mucize yoktu; ama onlar savaştılar ve kazandılar. Bize de lazım olan bu. Biz ne kadar üstün olsak da savaşarak, puanları isteyerek kazanmalıyız. Bize ve camiamıza yakışan budur.”

Hafta içinde yaşanan polemikler ile ilgili gelen bir soruya ise B.Viana şöyle yanıt verdi:

“Her zaman alışık olduğumuz, yaşadığımız bir durum bu. Bu sezona gelene kadar polemiklerin hepsine şampiyonluk ile cevap veren bir ekiptik. Umarım lig sonunda böylesi zor bir şampiyonluğun etkileri atlatan ekibimiz, böylesi mütevazi bir kadro ile bize dil uzatan, akıl vermeye çalışan ekiplere gereken dersi verir. Tarihimiz bu gibi hikayeler ile dolu. Umarım ritmimizi bulur; kazanmaya devam eder bu çatlak seslere son veririz. Kupa hedefimiz değil; ancak böylesi rakiplerimizin üstünde ligi bitirmek bir hedef olmalı.”

0

Zümrüdü Anka

Bandırma SK, bu sezon ligde sonunda güldü. Ligin şampiyonluk yolunda güçlü ve iddialı ekiplerinden Mehmet Batınspor’u etkili ve kararlı oyunuyla 2-1 yenerek ilk 3 puanıyla tanıştı. Maç boyunca oyunda kontrolü elinde tutan Kurtlar, ligde yeniden bir doğuş yaşadı. 23 Hazirandan bu yana yenilmeyen ve 2 gol birden yemeyen ekibe bu ikisini de başararak sahadan galibiyetle ayrılan Kırmızı-Beyazlılar şimdi toparlanmanın hesaplarını yapmaya başladı.

Maç sonrası tüm mikrofonlar B.Viana’ya uzandı.Tecrübeli teknik adam önce maçı değerlendirdi:

“Bize inanan 27.000 taraftarımız ile bugün burada mutlak galibiyet için sahaya çıktık. Kazandık. Net bir galibiyet oldu bizim için. Rakip çok gol yemeyen, defansif bir oyun sergileyen, bu plan ile sahada maç kazanmaya çalışan bir ekip. Böyle bir rakibe karşı ancak çok ofansif  ve orta alanda güçlü top hakimiyeti ile oynayabilirsiniz. Kazanmak için de bulduğunuz şansları değerlendirmek zorundasınız. 2 atak 2 gol ile 3 puana ulaştık. Çok mutluyum. Ekibim daha toparlanmış gözüktü. Gol yollarında geçtiğimiz sezonlara göre güçlü olamayacağımız.Neticede 3 puan alarak makasın açılmasını engelledik.”

Hafta içi kupada gelen hezimetin üzerine böylesi güzel bir maç oynamanın sebeplerinin sorulması üzerine B.Viana:

“Açıkçası bir rehavet ortamı da yok değil takımımızda.Bir kaza yaşadık ve bunu telafi için seyircimiz ile barışmak için bu maça farklı bir konsantrasyon ile çıktık ve kazanmak mutluluk verici.”dedi

Rakip takımın menajerinin Bandırma SK’nın abartıldığı kadar olmadığını söylemesi ve maça göre oynaması yorumunun hatırlatılması üzerine tecrübeli teknik adam şunları söyledi:

“Şimdi biz son şampiyon olarak lige başladık. Neticede de herkes bizi yenmek istiyor. Bir güce sahip olmuş bir ekipsiniz. Rakibimiz de buna göre geldi sanırım karşımıza. Kolayca maçı kazanmak istedi; ama bu isteği olmadı. Kazanmayı istemek de kaybetme duygusu ile yüzleşmek hazmedilmesi gereken duygulardır. Bunun gibi VI.lig serüvenimizde çeşitli dialoglar yaşamıştık. Ama neticesinde de dostluklar kurmuştuk. Umarım bu yönde bir süreç yaşarız.”

Gelecek haftalardaki performansın ne olacağı yönündeki soruya ise B.Viana, geçmiş haftalardaki açıklamaları ışığında cevap verdi:
“Toparlanma sürecindeyiz. Geçtiğimiz hafta da belirli süreler vermiştik. O yönde ilerliyoruz. Şimdi kupa faktörü yok. O yüzden çok daha dikkatli maçlar oynamalıyız. Bu konuda kondisyonerimiz ve yardımcımız Akif Kırfaz ile bu hafta özel görüşmeler yapıp takımı nasıl güçlü tutacağımızı masaya yatıracağız. Halen daha zamana ihtiyacımız olduğu ortada.”

“Şimdi bu maçı hazmedip gelecek 3 puanlara kucak açmanın eski günlerimize dönmenin zamanıdır.

0

Tepetaklak!

41.Sezon uğursuz geldi. Kurtlar, Trabzon deplasmanında tamamen dirençsiz ve kötü bir futbol ortaya koyarak sahadan 4-0’lık skorla ayrıldı.  2 sezon sonra ilk kez 2 lig maçında üst üste sahadan yenik ayrılan Bandırma SK, bu performansı ile ligde 7.liğe geriledi. Daha önce 38.Sezon içerisinde ilk 4 haftada 1 puanla son sıraya kadar gerileyen ekibimiz o sezon sonunda da şampiyonluğa ulaşmış; bir serinin başlangıcını yapmıştı.

Maça kontra-atak tercihi ile başlayan ekibimiz, bu tercihinde başarılı gibi gözükse de rakibin ilk dakikalarda bulduğu goller ile taktik disiplinini sahaya yansıtmakta zorlandı ve ufak çıkışlar yakalasa da bunu skora yansıtamadı.

Maç sonrası düzenlenen basın toplantısında B.Viana şunları kaydetti:

“Trabzon’a kazanmaya gelmiştik.  Sakin stratejimize devam ederek hem takımın toparlanma sürecini hızlandırmak; hem de kontra-atak taktiğimizin işlevini arttırma düşüncesindeydik. Rakip, kupada kendini saklamış;bize de tüm gücü ve konsantrasyonu ile oynamış, neticede de maçı kazanmıştır. Oyun hakkında skor böyle olunca söylenecek de pek bir şey kalmıyor. Ancak bazı şeyleri ve değişimleri elbette ki ben herkesten daha iyi yaşıyorum. Ekibimiz toparlanıyor. Bu hafta buraya, Trabzon’a gelirken geçtiğimiz pazar gününden çok daha güçlü idik. Kaybettik. Önemli olan gelecek pazar günü şu anki performansımızdan biraz daha ileri gidebilmek. Bunlar planın bir parçası. Lig kupasının bazı eksileri de oluyor.”

Ligin 2.yarısında takımın başında olmayacağı ve bu tablonun kendisinden sonraki hocaya nasıl bir etki yapacağı sorusunun sorulması üzerine B.Viana:

“Şimdi ligde sadece 2 maç oynadık. Bundan 3 sezon önce ilk 4 hafta 1 puanla dipteyken sezon sonu kupaya uzanmış, sizler de bunu sayfalarınıza taşımıştınız. Bu gibi sorular ve paylaşımlar olacak. Herkesin aynı düşünmesini bekleyemeyiz. Ancak arkamda bir enkaz bırakmadan görevimi sonlandıracağım. Bir saksıda artık son günlerini yaşayan bir çiçeği söküp yerine yenisini diktiğinizde sizi oldukça zor günler bekler. Tekrar eskisi gibi açıp açmayacağı, yaşayıp yaşayamayacağı kafanızda döner durur. Biz de şu an takımımızda bu sendromu yaşıyoruz. Belirli planlarımız var ve bunu nasıl %100 yansıtırız diye çabalıyoruz. Ben cevabımı hep zaman ile verdim. Yine son da olsa bu zamanlarım, bu sorulara ve sorunlara cevap olacak.” şeklinde cevap verdi.

Ligde geçtiğimiz sezon şampiyonluk yarışına girilen Antep ekibinin bu hafta maçlarının  sonunda ligden çıkacaklarına dair yapmış oldukları açıklama hatırlatıldığında Portekizli teknik adam fikirlerini şöyle açıkladı:

“GaziAntep 27 güçlü ve deneyimli bir ekip. Hedefleri şampiyonluk sanırım. Ancak 2 Eylülde de bunun tam tersi bir açıklamaları olmuştu. Bu konuda fikirlerine saygı duyup ona göre strateji belirlemek dışında yapacak bir şeyimiz yok. Ancak bu gibi açıklamalar beni haklı çıkarıyor. Çok erken daha her şey için.”

Ligdeki puan hedefi ile ilgili sorulan bir soruya ise deneyimli teknik adam şöyle yanıt verdi:

“20-24 puan aralığı bizi ligin ilk 4 sırasına taşıyacaktır. Bu sezonun da çok başlı bir sezon olduğunu düşünürsek, puan kayıpları fazlaca yaşanacak.”

Transfer gelişmeleri ve takımın ne zaman tam hazır olacağı hakkında gelen bir soruya B.Viana:

“Geçtiğimiz hafta belirtmiştim. Ben defansın transfer ile birlikte 2 hafta sonra hazır olacağını düşünüyorum. Orta saha için ise beklediğimizden daha erken iyileşmeler görüyoruz. Lig dönümüne 2 hafta kala iyi bir performans sergileyecek 16 kişi ile iç saha maçına çıkacağız.” diyerek ligin 5.Haftasına işaret etmiş oldu.

0

Hayalet Şampiyon!

Bandırma SK VI.Ligi 1.Hafta mücadelesinde Antep ekibine karşı hiçbir varlık gösteremedi;ilk yarıyı 1-0 geride kapatan Kurtlar,2.yarıda da sahada hiçbir varlık gösteremedi ve sahadan farklı bir yenilgi ile ayrıldı.

28.10.2012’den bu yana lig mücadelelerinde sahasında 19 maçlık yenilmezlik serisini de bu maçta bırakan BSK,lige son sıradan başlamış oldu.Geçtiğimiz sezon flaş bir şekilde zirveye tırmanan ve orada kalıp şampiyonluğa uzanan ekibimiz için,ligin ilk maçı büyük bir hüsrana sebep oldu.

7 resmi maç sonra teknik direktörlüğü bırakacak olan B.Viana basın toplantısında maçı değerlendirdi:

“Bu sezonun bizim için soğuk duş yaşatacağını kupayı kaldırdığımız andan itibaren biliyordum.Bu sezon bir yaprak dökümü yaşayacağız.Ekibimizde çoğu oyuncumuz misyonunu tamamladı.Ancak böylesine üst lig mücadelelerinde yeni oyuncular için beklemek zorundasınız.Şu anda bunun sancılarını yaşayarak sahada oluyoruz.Ayrıca geçtiğimiz sezon kupaya uzanmak için çeşitli antrenman değişikliklerine gittik.Bunun etkileri de sezon öncesi kampımızı etkiledi.Neticesinde de bugün sahada olan oyuncularımızdan sadece 2 tanesi takımda formda göründü.Farklı bir şekilde özellikle de mabedimizde yenilmemiz çok üzücü.Maç boyunca etkili olamadık.Antep ekibi bizi sahadan sildi.Kendilerini tebrik ediyorum.Sahaya sakin çıkmamızdan dolayı pres ile rakibimizi durdurmayı düşündük.70 dakika boyunca bunda bir nebze başarılı olduk.Ancak son dakikalarda rakibimiz ağırlığını iyiden iyiye hissettirdi.Fark oluştu.Maç için tek iyi şey sakatlık yaşamamamız.”

Takımın bu sezonki çehresinin nasıl olacağı üzerine sorulan bir soruya Portekizli çalıştırıcı şöyle cevap verdi:

“Gol yollarında geçtiğimiz sezonlara kıyasla fazla iyi olamayacağız.Defansta ise istediğimiz ritmi ancak 5-6 hafta sonra bulabileceğiz.Ortasahada istediğimiz performans için ise yine 2-3 hafta beklemek durumundayız.”

Takımın gelecek planında değişiklik olup olmadığı konusunda sorulan soruya ise B.Viana :

“Gelecek planında bir değişiklik yok.Çalışmalarımız ve oyuncu profilimiz yine aynı.Ciddi bir değişikliğe gitmiyoruz.Sistemimizi 2-5-3 olarak kullanmaya devam edeceğiz.Ancak 3.lig kalitesine ulaşmamız için defans kalitemizi ve gol yollarını çok daha kuvvetli hale getirmek için çalışıyoruz.Önümüzdeki haftalarda bunun için bir programımız olacak.”şeklinde cevap verdi.

Transferler konusuna da değinen deneyimli teknik adam şunları söyledi:

“Jenerasyonun son ismi Ömer de bu sezon takımdan ayrılıyor.Şimdi yeni bir üçlü için çalışıyoruz.Bu da en az 2 sezon demek.Defans hattına 2 önemli isim getireceğiz.Bu da sezon ortasına denk gelecek.Ortasahamız şu an için iyi;ama tahminlerimizin üzerinde bir gelir elde etme durumunda oraya da dünya çapında bir isim getirme hedefimiz var.Altyapımızda güzel gelişmeler oluyor.Bu sezon sonunda bunun meyvelerini alacağız.Oradan elde edeceğimiz güzel gelirler ile gelecek 42.sezonun planlarını yapacağız.”

Son olarak camiaya ve taraftarlara seslenene B.Viana şöyle konuştu:

“Bandırma şehrinin 6.iyi takımı olarak geçtiğimiz sezon güzel günler yaşadık.3 sezondur kupa kazanarak belirli bir seviyeye geldik.Şimdi o takımın artık dağılma zamanı.Tıpkı bundan 4 sezon önce göreve geldiğimiz günlerdeki gibi bir dönem yaşıyoruz.Taraftarlarımız bizi yalnız bırakmamalı.Bazı serileri sonlandırdığımız bu maç,aslında yeni bir başlangıcın habercisi.Güzel günlerin ligin 2.yarısında geleceğini bilmelerini istiyorum.”