Akademia BZB. Podsumowanie dotychczasowej działalności.

Postanowiliśmy sprawdzić jak radzą sobie wychowankowie Akademii BZB w seniorskiej piƗce.

Akademia rozpoczęƗa dziaƗalność pod koniec sezonu 46, jednak przez pierwszych kilka sezonów prowadziƗa tylko trening indywidualny co przeƗożyƗo się na znikomą przydatność promowanych ówcześnie wychowanków. Po zmianach w systemie treningu mƗodzi zawodnicy są o wiele lepiej przygotowani do kariery seniorskiej.

Do końca sezonu 55 Akademia wypromowaƗa 49 zawodników, 12 zostaƗo sprzedanych do innych zespoƗów, 11 jest w seniorskiej kadrze BZB.

Pierwsze transfery wychowanków miaƗy miejsce w sezonie 52 (pięć sezonów po otwarciu Akademii !!). Łukasz Cybula trafiƗ do bośniackiego Sloboda Tuzla, jednak nie zrobiƗ tam kariery i sprzedany zostaƗ do Sant Lorenso (Włochy) gdzie również sobie nie poradziƗ i zostaƗ przezeń zwolniony. Bonifacy Kaszkur wyjechaƗ do hiszpańskiego City Thunder, gdzie gra do dziś, jednak na nietrenowanej pozycji, Marcin Kuban za rekordowe wówczas 164 tys. odszedƗ do Rumunii (Goal Machine) gdzie także nie podnosiƗ umiejętności i po dwóch sezonach powróciƗ do BZB a następnie po roku gry odszedƗ do siódmoligowego Traffic gdzie gra do dziś. Jacek Szumowski pomimo najniższego TSI zrobiƗ największą karierę – najpierw trafiƗ do Mata Clubes we Wloszech, potem do FC De Wolf w Holandii a następnie do Czarni 1910 JasƗo, w którym gra do dziś i podniósƗ TSI do ponad 20 tys.

Oprócz tego w seniorskiej drużynie pozostają Szczepek i Bacza – pierwszy jako trzeci bramkarz, drugi jako zawodnik pierwszego skƗadu.

Sezon 53 nie przyniósƗ transferów, jednak promowani wtedy Misterek i Biegański są podstawowymi graczami (ten pierwszy jest nawet kapitanem).

Kolejne transfery, aż 6, miaƗy miejsce w sezonie 54:

Bogdan Barankiewicz – nadal hiszpańskie carquefzoo

Karol Tietz – nadal w tureckim Blackstockings

Chechlacz – nie przebil się w hiszpańskim con sladera i został zwolniony

Siudy – rezerwowy w argentyńskim Sportivo Branca

Pyrkowski – rezerwowy w hiszpańskim Iberos Team

Cembrowski – najbardziej pechowy przypadek. Za 100 tys wytransferowany do Trampeczki , gdzie wytrenowany został do poziomu fantastyczny co zaowocowaƗo transferem za 4 mln do V ligowego wówczas kokonpl. Tam początkowo pewne miejsce w bramce jednak drużyna szybko zmieniƗa się w bota co oznacza koniec kariery mƗodego bramkarza.

Ponadto w klubie wciąż są: gracz podstawowego skƗadu StypuƗkowski i rezerwowi: Tesarczyk, Niezgoda i Domaszewicz.

Sezon 55: przyniósƗ transferowy rekord wychowanka – MirosƗaw Cichorz za 4 mln 992 tys. trafiƗ do klubu Silnica Kielce (obecnie V liga) gdzie zdobywa umiejętności i doświadczenie na dalszą karierę, drugim wytransferowanym graczem jest PrzemysƗaw Holewiński, który przez … Mozambik trafiƗ do estońskiego Pentamet.

Obrazu sezonu 55 dopeƗniają Szymkowiak, Malczak, Draga i KuƗagowski – ważni zawodnicy pierwszego zespoƗu i jego zaplecza.

About Biało-zieloni.net