Folty nastoupil za muže!

Folty (Vlastimil Foltyn)  je druhou rodící se hvězdičkou dorostu FC Xebec, který získal důvěru trenéra Carlose Tenreiry. Tento sympatický chlapís si získával srdce spoluhráčů především svou chladnokrevností a čestným přístupem k spoluhráčům. Prvním zápasem pro tohoto mladičkého univerzála bylo přátelské utkání s týmem VI. německé ligy Gelsenkirchen-Schalke. Náš klubový reportér David Klička si vzal po zápase Vlastimila stranou a výsledkem jejich rozhovoru je tento článek.

 

Vlastimile, jak hodnotíš své první vystoupení v A-mužstvu?

Jsem spokojený. Škoda jen první akce, kdy Popy (pozn. red.: Martin Popelák) neproměnil tutovku. Věřím, že by se zápas pak vyvíjel zcela jinak. Trenér po nás chtěl, abychom sehráli především vyrovnané nerozhodné utkání, protože chtěl poslat do brány Miga (pozn. red.: Miguel Gramunt). Se soupeři jsme drželi celou dobu krok, proto ta jednobranková prohra zamrzí.


Jak ti vyhovovalo počasí? Celou dobu to vypadalo na déšť, ale nakonec se jen honily mraky.

Jo, za deště se mi hraje vždycky líp, ale ani tohle počasí není k zahození. Hlavně že nepražilo slunce, to mě vždycky úplně vysaje. Však mi to nejednou na tréninku pan Šutera (pozn. red.: trenér dorostu) s úsměvem říkal: “Se modli, aby na všechny tvé zápasy pršelo, pak jsi nezadržitelnej jako tank!”


V kolika letech jsi začal hrát fotbal?

S klukama na plácku za domem jsme běhali už jako malí špunti. Do místní líhně jsem ale přišel až v patnácti. Pan Dytrt (pozn. red.: skaut DA) za mnou přišel, když jsme opět běhali za míčem, a nabídl mi možnost zapsat se do naší skvělé akademie. On v tom domě má své příbuzné a my je svým nadšeným pokřikováním vyrušili z jejich odpolední siesty. Je fakt, že za tuto příležitost mu asi nikdy nebudu moct dostatečně poděkovat. Ono hrát fotbal my vždy můj sen.


Máš nějaký oblíbený klub a hráče, který je tvým vzorem?

Jo jeden bych měl. Ale nevím, jestli je vám známý, protože je to ten nejlepší fotbalový klub: FC Xebec. (Folty se směje na celé kolo).

Mým hráčským vzorem je stoprocentně Massi (pozn. red.: Gaetano ‘Massi’ Masel). To, co předvádí na hřišti je až neuvěřitelné. Sice je fakt, že je již na odchodu z vrcholového fotbalu, ale jeho styl hry mě natolik zasáhl, že si některé jeho finty zkouším doma před zrcadlem. ;o)


V dorostu jsi hrával na různých postech. Překvapilo tě, že tě trenér postavil na hrot?

Ani moc ne. Už když za mnou přišel do přípravky, tak se mnou hovořil jasně o svých plánech a o tom, že mi dá šanci a pokud se prosadím na hrotu, tak on zařídí, abych mohl hrát v A týmu a budu-li chtít, tak mi sjedná i zahraniční angažmá. Kdo ví, zda se jednou neobjevím i v reprezentaci.


Jak se ti na hrotu hrálo s tvými spoluhráči? Měl jsi před nimi respekt nebo jsi se chopil taktovky?

Ne. Přeci jen jsem v tomto směru ještě zelenáč. Navíc jsme tam byli dva nový v týmu. Já a Witosław. Taktovky se ujal Vláďa Bagar. Přeci jen je to ostřílený klubový mazák. On dává do hry naprosto vše a když je na hřišti, tak všemi možnými způsoby bojuje za tým, ale jinak je to fakt sympaťák. Však to byl on, kdo to krásně Popymu namazal.

Určitý respekt mám, ale dávám tomu dva měsíce a pak to bude jiné.


Jak ti obecně sedne atmosféra v týmu? V čem je to jiné oproti dorostu?

Myslím si, že je to víceméně stejné. Navíc je příslib, že nás z DA během pár týdnů ještě přibude, proto se ti naši staří mazáci mají na co těšit. No ne, ale vážně! V tomto se náš management fakt snaží. I trenéři dělají co mohou, aby v týmu panovala dobrá pohoda. Ono se to neprojevuje jen v šatně, ale také na hřišti, protože jsme jeden z nejméně faulujících týmů v lize. Je to ovoce právě tohoto lidského a rodinného přístupu našeho realizačního týmu.


Závěrem se tě chci zeptat, co bys chtěl vzkázat našim Bukanýrům?

Fanouškům bych chtěl vzkázat, ať chodí na fotbal v co možná největším počtu a ať nám fandí, i když se nám třeba v nějakém zápase nebude dařit podle jejich představ. Jsme jenom lidi, ale vždycky se budeme snažit co nejlépe reprezentovat dobré jméno FC Xebec.


S pozdravem
hráč A – týmu
Vlastimil ‘Folty’ Foltyn