Rozhovor s Carlosem Tenreirou

Carlos Tenreiro přešel do týmu před závěrem první poloviny sezóny. Do týmu FC Xebec přišel s jasným cílem: Stát se dočasným asistentem dosavadního trenéra Vincenta Flahauta a následně jej na pozici hlavního trenéra “A týmu” vystřídat. Vincent Flahaut alias Tony, jak mu přezdívají členové místního klubu fans, již předem oznámil, že se stává trenérem pouze na jednu jedinou sezónu a následně chce odejít na zasloužený odpočinek.

Carlos patří mezi ostřílené kanonýry. Do výběru “A-týmu” se dostal 5. února 2006 (tj. 5. týdnu 28. sezóny) a co nevidět začal hostovat v zahraničních klubech. Desítky zápasů ozdobil hattrickem a celkem 3x byl vyhlášen nejlepším střelcem ligy. V Česku působí více než deset let a za tu dobu se naučil perfektně česky.

Dnes vám přinášíme první rozhovor s tímto pozoruhodným hráčem a věříme, že v budoucnu i pozoruhodným trenérem.

 

Kdy jsi obdržel první nabídku chopit se kormidla nově se rodícího týmu FC Xebec?

Bylo to pár dní po zformování nového týmu FC Xebec. S paní Janou Hláskovou jsme se domluvili celkem rychle. Ona na mne dostala tip a rozjela se i s Tonym okamžitě za mnou. Jakmile mi představili svůj plán, nebylo o čem diskutovat. Už delší dobu jsem uvažoval o tom, že zůstanu ve fotbale co by trenér. Získat licenci nebylo těžké a získat skvělé angažmá, jak vidno, také ne.

Co hrálo ve tvém rozhodování přijmout tuto nabídku největší roli?

Nejvíce asi znalost českého fotbalu. Více než deset sezón působím v Česku a za tu dobu jsem měl možnost poznat kvalitu českého fotbalu i piva (Carlos se směje od ucha k uchu). Ne, vážně. Přál jsem si zůstat v Česku. Přeci jen jsme se zde již s rodinou zabydleli. Vždyť i svou milovanou ženu jsem si našel zde.

Celé vedení klubu FC Xebec ví, co chce a co může očekávat. Věřím, že jejich důvěru nezklamu a vytáhnu klub na výsluní českého fotbalu.

Mluvíš o vedení klubu kladně. Máš už jasno v otázce svého realizačního týmu? Už jsi to s vedením klubu probíral?

Možná jste si všimli, že tento týden posílil naše defenzivní řady Gerrit Backert. Je to nejen dobrý hráč, ale hlavně srdcař. Jeho dobrý vliv na tým se projevil hned, když se ukázal na první tréninku. Nějakou dobu bude nejspíš nastupovat v základní sestavě týmu, ale jeho hlavním úkolem bude pomáhat mi co by asistent. Věřím, že spolu dáme týmu další podnět a doufám, že ne menší než dává Tony. Co ten s týmem dokázal, to je k nevíře.

Na čem budeš během mistrovských utkání stavět? Jsi ostřílený útočník. Znamená to, že budeš preferovat moderní útočný fotbal?

Ne, ani zdaleka ne. Máš pravdu, že mě to dopředu táhne, ale nejen díky Tonymu jsem rychle pochopil, že dobrá obrana je k nezaplacení. Počítám s tím, že budeme hrát útočný fotbal, ale ne na úkor naší obrany. Styl, který nyní vedeme mi vyhovuje a chci v něm pokračovat.

Zkus našich čtenářům představit svou trenérskou filosofii…

Majitel klubu má jasnou představu. Rád by se udržel v lize, ale zároveň začal budovat nový tým z mladých hráčů. Tony se nyní soustředí především na trénink brankářů. Mimochodem odvádí skvělou práci. Oba mladí brankáři, kteří před nedávnem opustili tým jsou toho jednom dobrým dokladem. Novou brankářskou jedničkou je Miguel Gramunt. Nikdy jsem neviděl tak schopného hráče, co se týče standardních situací. Když má klid, je téměř k neprostřelení. Tony ho chce trochu vytrénovat a pak odejít do fotbalového důchodu.

Já bych se rád věnoval záložním řadám. Již nyní máme pár tipů na zajímavé hráče. Nehledě k tomu, že v našem dorostu je možná pár budoucích hvězd, které se jen třesou, než nastoupí do výběr A-mužstva. Šanci dostanou tedy především mladí nadějní hráči ve středu pole. Nám se to hodí i díky tomu, že mnozí ze současných záložníků míří ke konci kariéry a sami přišli s tím, že by rádi na konci sezóny odešli.

Poslední otázka. Už víš, kdy přijde okamžik chopení se kormidla týmu?

Předpokládám, že někdy v polovině sezóny. Přesně to ale nevím. Nechte se překvapit.